Nie jesteś zalogowany, zaloguj lub zarejestruj się!

Porady

Wybierz odpowiedni statyw dla siebie

Statyw nie jest rzeczą niezbędną przy codziennym fotografowaniu, jednak prawda jest taka, że może się nam przydać w najdziwniejszych momentach.
Statyw jest stałym stabilizatorem służącym do mocowania aparatu fotograficznego bądź kamery. Najpopularniejszym statywem jest trójnog z symetrycznie rozkładanymi trzema nogami. Statyw jest zakończony u góry głowicą, która umożliwia przymocowanie aparatu w dowolnej pozycji. Jego budowa na ogół nie jest skomplikowana.
Statyw przyda nam się w momencie, kiedy będziemy chcieli zniwelować szum na zdjęciu, który pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy stosujemy długi czas naświetlania. Jeśli mamy problem z utrzymaniem dość ciężkiego aparatu, statyw pozwoli nam spokojnie ustawić kadr i przesuwać go bez obciążania naszej ręki. Dodatkowo, jeśli kiedyś będziemy przymierzali się do zrobienia małej sesji fotograficznej, statyw pomoże nam w wielogodzinnej pracy z aparatem fotograficznym. Mały statyw jest również nieoceniony podczas wycieczek – jeśli chcemy sobie zrobić zdjęcie, a nie ma nikogo do pomocy – wystarczy ustawić aparat na statywie i włączyć odliczanie…

Przy kupnie statywu warto zwrócić uwagę na jego cechy szczególne. Nie ma sensu wydawania ogromnych kwot na samym początku, ponieważ niska cena nie oznacza zawsze złej jakości. Bardzo ważnym elementem jest gwint – trzeba upewnić się, że nasz aparat posiada standardową wersję i statyw będzie do niego pasował. Drugą istotną sprawą jest wysokość statywu – musimy zdecydować z jakiej wysokości będziemy wykonywali zdjęcia - najlepiej wybrać statyw wyższy niż 1 m. Ostatnim aspektem jest jego ciężar. Nikt z nas nie chciałby dźwigać ciężkiego statywu, dlatego powinien on być lekki, składany i kompaktowy. Statyw może mieć również udogodnienia, takie jak poziomica – która pokaże nam czy nasz aparat jest równo ustawiony.

Sposoby na dzielenie się zdjęciami

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych statywów:
- trójnóg – standardowy statyw, który ma dość spore wymiary. Jego wysokość zaczyna się od ok. 80 cm, ale technika wykonania pozwala na zmniejszanie jego wagi. Jest wykonany z trwałych materiałów – jest on zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem statywu. Można kupić wersję ciężką, rozbudowaną za kilkaset złotych jak i wersję mniejszą, lekką, z którą będzie nam łatwo podróżować
- monopod – ten rodzaj statywu posiada tylko jedną nogę, która składa się z kilku części. Jest dosyć wygodny w transporcie, ale ze względu na jego konstrukcję, nie zawsze spełni wszystkie swoje zadania
- studyjny – drogi, profesjonalny statyw, którego cena może sięgać kilku tysięcy. Jest bardzo stabilny i jest w stanie utrzymać najcięższe aparaty fotograficzne. Używany jest głównie przez zawodowców.
- stołowy – mały, lekki statyw przeznaczony głównie do kompaktów. Jego niewielka konstrukcja i waga pozwala na zabranie go ze sobą dosłownie wszędzie. Idealny do robienia zdjęć w domu.

Autor:

« wstecz
Proszę czekać...

Ładowanie danych...

Komunikat

Dalej

Komunikat

Dalej

Rejestracja

Klikając przycisk "Zarejestruj" oświadczasz, że zapoznałeś(-aś) się z regulaminem FotoGLE w aktualnym brzmieniu i go akceptujesz.

Logowanie

Nie pamiętam hasła

Szybkie Logowanie

Przypomnienie hasła


Aby otrzymać nowe hasło wpisz swój adres email użyty podczas rejestracji.


E-mail aktywacyjny


Wpisz swój e-mail użyty przy rejestracji konta, a my prześlemy Ci link aktywacyjny na e-mail.Ładowanie danych...