Nie jesteś zalogowany, zaloguj lub zarejestruj się!

Porady

Tryb wyboru – poznaj swój aparat i jego możliwości

Każdy aparat, niezależnie czy jest to lustrzanka czy zwykła cyfrówka, posiada tryby fotografowania. W bardziej profesjonalnych aparatach jest mniej trybów niż w tych przeznaczonych dla entuzjastów fotografii. Bierze się to stąd, że profesjonaliści sami ustalają co i jak chcą fotografować. Jakie tryby zatem są najczęstsze i najbardziej przydatne podczas fotografowania?

Auto
Tryb dostępny w każdym aparacie, przydatny do robienia standardowych zdjęć każdej tematyki. Nie umożliwi nam on uzyskania najlepszych efektów w danej sytuacji, ale jeśli chcemy zrobić szybkie i proste zdjęcia otaczających nas obiektów, niezależnie czy jest to osoba czy rzecz, jest to idealny do tego tryb.

Krajobraz
Tryb jak sama nazwa wskazuje służy do robienia zdjęć krajobrazów – jest odwrotnością trybu portretowego, ponieważ ostrość musi zostać zachowana zarówno na bliższym jak i dalszym planie. Zdjęcia wychodzą najlepiej przy dobrym świetle, możemy fotografować tym trybem zarówno góry jak i budynki w mieście.

Portret
Idealny do fotografowania ludzkich twarzy, czyli do wykonywania portretów. Kolory są dobrane tak, aby dodać naturalności ludzkiej skórze. Ustawienia są dobrane tak, aby wyeksponować ludzką twarz znajdującą się na pierwszym planie, a rozmyć tło, które jest w tym przypadku mniej istotne.

Tryb wyboru – poznaj swój aparat i jego możliwości

Makro
Ten tryb służy do fotografowania niewielkich przedmiotów z których chcemy wydobyć szczegóły – mam na myśli niewielkie kwiaty, muszelki na plaży czy owady. Powstaje duża głębia ostrości – przedmiot na pierwszym planie jest idealnie wyraźny, natomiast drugi plan jest zupełnie rozmyty. Dzięki temu można uzyskać bardzo ciekawe efekty, zupełnie inne niż w standardowym trybie fotografowania.

Sport
Aparat szybko rozpoznaje obiekty, które znajdują się w ruchu – jeśli nie mamy trybu „dzieci” może się on również przydać do ich fotografowania. W trybie zostaje skrócony czas naświetlania, umożliwiając uchwycenie ruchu – warto rozważyć wykonanie zdjęć seriami aby uchwycić ten najlepszy moment.

Plaża
Ten tryb pozwala na uzyskanie jak najlepszych zdjęć podczas wakacji, szczególnie na plaży. Aparat dopasowuje kontrast, aby nie był on zbyt mocny – na plaży najczęściej fotografujemy w silnym słońcu, które może zamierzony efekt.

Noc
Używany do robienia zdjęć nocą, co nie wyklucza używania statywu – lekkie poruszenie ręką powoduje najczęściej rozmycie fotografowanego obrazu. Jest on dostosowany do słabych warunków oświetleniowych, dlatego został wydłużony czas naświetlania.

Wybranie odpowiedniego trybu fotografowania pozwoli nam na zrobienie jak najlepszych zdjęć zależnie od fotografowanego obiektu – czy jest to twarz, krajobraz czy obiekt w ruchu – musimy odpowiednio przestawić tryb fotografowania, aby aparat nastawił się na wyłapanie konkretnego obrazu. Istnieje naprawdę wiele trybów fotografowania, ale tak naprawdę niewiele różnią się między sobą. Należy pamiętać, że aby wykonać naprawdę rewelacyjne zdjęcia należy korzystać z trybu manualnego – jednak jeśli chcemy po prostu uchwycić ten wyjątkowy moment, wystarczy że ustawimy jeden z wspomnianych wyżej trybów fotografowania.

Autor:

« wstecz
Proszę czekać...

Ładowanie danych...

Komunikat

Dalej

Komunikat

Dalej

Rejestracja

Klikając przycisk "Zarejestruj" oświadczasz, że zapoznałeś(-aś) się z regulaminem FotoGLE w aktualnym brzmieniu i go akceptujesz.

Logowanie

Nie pamiętam hasła

Szybkie Logowanie

Przypomnienie hasła


Aby otrzymać nowe hasło wpisz swój adres email użyty podczas rejestracji.


E-mail aktywacyjny


Wpisz swój e-mail użyty przy rejestracji konta, a my prześlemy Ci link aktywacyjny na e-mail.Ładowanie danych...