Nie jesteś zalogowany, zaloguj lub zarejestruj się!

Porady

Pojęcie filmu w fotografii

infografika

Pojęcie filmu nie zostało wyparte z fotografii wraz z wejściem aparatów cyfrowych, do których nie używamy standardowych kliszy – teraz nowoczesne filmy o wysokiej czułości ISO ułatwią nam fotografowanie w każdych warunkach.

Wysokoczuły film
Czułość filmu ilustruje nam skalę wrażliwości filmu fotograficznego na światło. Jeśli zdarzy się nam, że czas otwarcia migawki i wartość przysłona zostały przez nas źle wybrane, możemy rozwiązać ten problem używając filmu o większej czułości ISO. Filmy różnią się między sobą w podobny sposób, jak ekspozycja i przysłona. Przy identycznych parametrach, film ISO 100 będzie potrzebował dwukrotnie więcej światła niż ISO o wartości 200 – jest to tak naprawdę różnica jednego stopnia. Dlatego jeśli użyjemy filmu ISO 200, osiągniemy większą głębią ostrości niż w ustawieniu niższego parametru. W aparatach cyfrowych pojęcie ISO wiąże się z wbudowaną do aparatu światłoczułą matrycą, która może przyjmować wartości od 100 do nawet 3200.

Czułość i rodzaje filmów
Czułość filmu i jego rodzaje są bardzo ważne w fotografii. Filmy dzielą się na barwne i czarno-białe, negatywowe i pozytywowe. Pozytywowe filmy często dają lepsze efekty (filmy do przezroczy), jednak filmy negatywowe (do odbitek) są mniej wrażliwe na błędy. Mówiąc o filmach pozytywowych, kontrola nad zdjęciem kończy się z chwilą naciśnięcia spustu migawki. Następną istotną wartością jest czułość filmu ISO. Filmy o czułości w przedziale od 64 do 400 są powszechnie dostępne, te o wartości 1200 lub większej można znaleźć w lepszych aparatach fotograficznych, choć może się nawet zdarzyć, że będzie trzeba je zamawiać za granicą. Jednostki ISO odnoszą się do skali światłoczułości – parametr 100 oznacza niską czułość – parametr 400 wysoką czułość. Film, który jest wysokoczuły nie potrzebuje dużej ilości światła podczas ekspozycji i oznacza to, że ma lepszą tolerancję naświetlania w różnych sytuacjach. Niestety, wadą takich filmów jest powstawanie szumów i ziarnistości na zdjęciach.

Dzisiejsza technika filmów jest na tak zaawansowanym poziomie, że nawet filmy o wartości ISO 1200 robią zdjęcia charakteryzujące się wysoką jakością. Pomimo tego, zawsze powinno się dobierać film o możliwie najmniejszej czułości.

Filmy kolorowe
Filmy kolorowe dzielimy na dwa rodzaje – do światła dziennego i sztucznego. Filmem przeznaczonym do światła dziennego możemy robić zdjęcia w każdych warunkach, jednak w pomieszczeniach będzie powodował on dominantę barwy czerwonej. Film przeznaczony do światła sztucznego opracowano specjalnie na potrzeby profesjonalnych fotografów, do wykonywania zdjęć w oświetleniu studyjnym. Jeśli użyjemy filmu do sztucznego oświetlenia we wnętrzu z oświetleniem jarzeniowym, uzyskamy zielonkawe zabarwienie na fotografii. Zapobiegniemy takiemu efektowi zakładając fioletowy filtr na obiektyw. Pomocą mogą posłużyć nam również profesjonalne urządzenia studyjne takie jak blenda czy parasolka.

Autor:

« wstecz
Proszę czekać...

Ładowanie danych...

Komunikat

Dalej

Komunikat

Dalej

Rejestracja

Klikając przycisk "Zarejestruj" oświadczasz, że zapoznałeś(-aś) się z regulaminem FotoGLE w aktualnym brzmieniu i go akceptujesz.

Logowanie

Nie pamiętam hasła

Szybkie Logowanie

Przypomnienie hasła


Aby otrzymać nowe hasło wpisz swój adres email użyty podczas rejestracji.


E-mail aktywacyjny


Wpisz swój e-mail użyty przy rejestracji konta, a my prześlemy Ci link aktywacyjny na e-mail.



Ładowanie danych...