Nie jesteś zalogowany, zaloguj lub zarejestruj się!

Porady

Czy fotografia cyfrowa na pewno zawsze jest lepsza od analogowej?

Fotografia od bardzo wielu już lat uczestniczy w życiu ludzi. Wraz z upływem czasu staje się ona, można by rzec, wręcz nieodłącznym elementem, głównie w momentach szczególnie ważnych w życiu, w momentach takich które chcemy uwiecznić, zapamiętać na długi czas. Fotografia pełni różne funkcje, czasem uwiecznia by wspominać, czasem uwiecznia by dokumentować, tworzyć dowody, a także spełnia wiele innych, czasem zaskakujących funkcji.

Negatyw a megapiksele…

Nieustanny rozwój techniki i elektroniki powoduje, iż rynek oferuje stale nowe, ciekawe rozwiązania w dziedzinie fotografii. Obecnie największą popularnością cieszą się aparaty cyfrowe, jednakże żarliwi zwolennicy aparatów tradycyjnych - analogowych nadal są wśród nas. By dobrze zdecydować, którą technikę wybrać, należy się dogłębnie zastanowić. Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie w jakim celu będzie używany nasz sprzęt. Aspekt ten jest bardzo ważny, gdy stoimy przed wyborem: cyfrówka, czy aparat analogowy – na negatyw?

Fotografia analogowa jak mówi definicja, to fotografia, w której nośnikiem obrazu są „analogowe” materiały światłoczułe – negatywy, slajdy. Zwolennikami tego typu fotografii są głównie osoby, które szukają „klimatu”, cenią sobie fakt, iż zdjęcie robione aparatem tradycyjnym jest napełnione przemyśleniem, posiada swego rodzaju nastrój. Zrobienie takiego zdjęcia to w pewnym sensie cały, długi proces, gdyż mając określoną, niezbyt wielką ilość klatek negatywu, jest ono z reguły dobrze przemyślane, zanim spust migawki zostanie naciśnięty. Aby wywołać zdjęcie jest niewątpliwie więcej pracy, niż przy wywołaniu zdjęcia cyfrowego. Efekt pracy widoczny na zdjęciu jest indywidualnym osoby fotografującej, gdyż z reguły zdjęcie to nie jest poddawane zabiegom retuszującym. Wykonanie retuszu negatywu jest czynnością bardzo trudną. Do wygodnych czynności nie należy też zmiana filmu w aparacie. Na skutek pośpiechu towarzyszącemu przy jego zakładaniu może dojść do zaświetlenia. Liczba zdjęć w tym przypadku jest ograniczona. Patrząc z perspektywy kosztów poniesionych na zakup, to sam aparat analogowy może być tańszy niż cyfrowa lustrzanka z górnej półki, a zdjęcie nim wykonane, technicznie i estetycznie może być bardzo dobrej jakości. Posiadając ten rodzaj aparatu nie ma potrzeby znajomości posługiwania się komputerem. Minusem jest tutaj fakt, iż nie ma możliwości podglądu, ani wstępnej selekcji zdjęć w aparacie. Wywołując je z kolei, trzeba wywołać wszystkie, nie ma w zasadzie możliwości ich wyboru, chyba że zastosujemy metodę podglądu zdjęć, naświetlonych na negatywie, pod światło, ale ich rozmiar mocno utrudnia to zadanie. Aparat analogowy może również okazać się niewygodny w przypadku, kiedy potrzebujemy zrobić więcej zdjęć naraz.

Fotografia cyfrowa natomiast to sposób na szybkie, łatwe i niedrogie fotografowanie. Zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci. Każde wykonane zdjęcie można podglądnąć, jeśli okaże się nieudanym – skasować, robiąc tym samym miejsce dla następnych. Karty pamięci mają na tyle dużą pojemność, że w zasadzie nie trzeba się obawiać, iż zabraknie miejsca, inaczej, niż w przypadku negatywu, a sama wymiana karty trwa kilka sekund. Znacznie mniejsza jest także możliwość utracenia zdjęć, niż w przypadku aparatu analogowego. Tutaj nawet w momencie fizycznego uszkodzenia aparatu, karta pamięci, która zawiera zdjęcia zostaje nienaruszona, a efekt pracy pozostanie uratowany. Aparaty cyfrowe są bardzo funkcjonalne w przypadku długich sesji, konieczności uchwycenia zdarzeń szybko zmieniających się, czy całych serii fotografii. Cyfrowa obróbka zdjęć i retusz również nie są skomplikowane. Wystarczy zazwyczaj nieskomplikowany program komputerowy, darmowy lub program dołączany w zestawie do kupionego aparatu.

Różnice w skrócie…

Aparat cyfrowy
  • Możliwość podglądnięcia zdjęć bezpośrednio po zrobieniu oraz wykasowania tych „nieudanych”
  • Możliwość wywołania tylko wybranych zdjęć
  • Możliwość przechowywania zdjęć w formacie cyfrowym (nie koniecznie trzeba je wywoływać - niższe koszty) ale trzeba też pamiętać, że uszkodzenie dysku, czy płyty CD/DVD, na których przechowujemy zdjęcia, może nas pozbawić wszystkich tam zapisanych. Warto część najlepszych, najcenniejszych zdjęć wywołać i posiadać także w postaci tzw. odbitki.
  • Zdjęcie posiada szczegółowo określoną rozdzielczość wyrażoną w pikselach.
  • Rozdzielczość w najlepszych aparatach cyfrowych jest już porównywalna do rozdzielczości zdjęć na negatywach z aparatów tradycyjnych.
  • Łatwość obróbki cyfrowej zdjęć
  • Możliwość nagrania filmu
  • Mniejsze zapotrzebowanie na światło matrycy aparatu cyfrowego, niż negatywu, a co za tym idzie większa łatwość zrobienia dobrych zdjęć w słabszych warunkach oświetleniowych, kiedy to aparat tradycyjny już sobie powoli nie radzi lub wymaga stosowania statywu i dłuższego czasu naświetlania.
  • Robiąc zdjęcie w trybie automatycznym, w przypadku cyfrówki o niższej jakości matrycy, efekt ostateczny może okazać się przekłamany w stosunku do rzeczywistej kolorystyki, zwłaszcza przy słabym oświetleniu (np. ciemniejsze pomieszczenie).

Aparat analogowy
  • Możliwość wykonania określonej, niedużej ilości zdjęć na jednym negatywie
  • Brak bezpośredniego wglądu do zdjęć
  • Brak możliwości / duża trudność wyboru zdjęć wywoływanych
  • Rozdzielczość jest cechą materiału światłoczułego, np. negatywu
  • Brak konieczności umiejętności posługiwania się komputerem
  • Niższa cena aparatu w porównaniu do „cyfrówki”
  • Aparaty analogowe posiadają większą rozpiętość tonalną niż aparaty cyfrowe, zdjęcie trafniej oddaje barwy
  • W przypadku fotografii analogowej, dzięki właściwościom negatywu, zdjęcie może oddać najmniejszy nawet detal, nie zmieniając naturalnej kolorystyki, wychwytuje występujące światłocienie, tworząc często oryginalne efekty.


Różnice miedzy fotografią analogową a cyfrową są znaczne. Trzeba zastanowić się w jakim kierunku nasze prywatne fotografowanie będzie zmierzać? Należy zwrócić uwagę na fakt, iż obraz w tych dwóch przypadkach budowany jest w różny sposób, a każdy  z nich nadaje się do odzwierciedlenia czego innego. Aparat należy dobrać w zależności od zadań do jakich będzie przeznaczony,  aby efektywnie współpracował z fotografem dobrze służąc celom na których nam zależy.

Autor:

« wstecz
Proszę czekać...

Ładowanie danych...

Komunikat

Dalej

Komunikat

Dalej

Rejestracja

Klikając przycisk "Zarejestruj" oświadczasz, że zapoznałeś(-aś) się z regulaminem FotoGLE w aktualnym brzmieniu i go akceptujesz.

Logowanie

Nie pamiętam hasła

Szybkie Logowanie

Przypomnienie hasła


Aby otrzymać nowe hasło wpisz swój adres email użyty podczas rejestracji.


E-mail aktywacyjny


Wpisz swój e-mail użyty przy rejestracji konta, a my prześlemy Ci link aktywacyjny na e-mail.



Ładowanie danych...